Herman Westrum Thorsen

herman.jpg

Bakgrunn
Jeg er 23 år og kommer fra Åsgårdstrand i Vestfold. Jeg begynte på mine studier på NTNU høsten 2007. Våren 2010 fullførte jeg min bachelor i politisk økonomi og jeg går nå master i samfunnsøkonomi. Jeg har engasjert meg i studentmiljøet og sitter sitter i dag i Styret ved Studentersamfundet i Trondhjem hvor jeg har ansvar for Samfundsmøtene. Tidligere har jeg vært leder av ECONnect, en studentorganisasjon som arrangerer bedriftpresentasjoner og fagdager for samfunnsøkonomistudentene ved NTNU. Jeg var i samme periode studentrepresentant i Samfunnsøkonomenes Forening. Her var jeg med på å skape Kandidattreffet, et arrangement som samler masterstudenter i Samfunnsøkonomi fra alle universitetene i Norge og potensielle arbeidsgivere.

Hva gjør meg til en god styrekandidat?
Jeg har fått utrolig mye ut av å engasjere meg i ulike studentorganisasjoner de årene jeg har studert i Trondheim. Jeg har samarbeidet tett og blitt godt kjent med dyktige medstudenter fra mange ulike studieretninger ved NTNU og de andre utdanningsinstitusjonene i byen. Det beste har vært å se konkrete resultater ut av det harde arbeidet man legger ned. Men jeg har lært at de beste resultatene ikke oppnås ved å stå på barikadene, men gjennom bredt samarbeid og ved å involvere de som påvirkes så tidlig som mulig. Dette har vært særlig viktig i en så gammel og stor organisasjon som Studentersamfundet. Enhver sak hvor det skal tas en beslutning bringer ofte med seg veldig mye informasjon man må sette seg inn i. Å få muligheten til å raskt tilegne meg kunnskap om de ulike forholdene, mulighetene og utfordringene NTNU står overfor er en del av styrearbeidet jeg ser veldig frem til. Jeg vet også at det er svært sjeldent man sitter med alle svarene selv. Dersom jeg blir valgt som styrerepresentant vil jeg bruke mye tid sammen med representanter fra de forskjellige instituttene og fakultene ved NTNU for å best kunne tale din og alle studenters sak.

Viktige saker for meg
Større fokus på undervisningskvalitet
NTNU ønsker å være et internasjonalt fremragende universitet innen 2020. Det er ikke lenge til. Riktignok klarte amerikanerne å lande på månen i det innenfor det samme tidsrommet, men jeg tror vi ikke vil klare å nå det målet ved et ensidig fokus på publisering av forskning og produksjon av studiepoeng. Jeg har selv opplevd forelesere som har brukt ordet “da” 243 ganger i løpet av 90 minutter eller som ofte har avsluttet forelesning tidlig for å hente barn på fotballtrening. Dette holder ikke for et universitet som skal være internasjonalt fremragende.

Bedre engelspråklig undervisning
Flere fakulteter holder forelesninger på engelsk selv om det kun er et fåtall utenlandske studenter tilstede. Dette kan gi svært dårlig undervisning der foreleser ikke mestrer språket og der forelesningsnotater og øvingsforslag ikke er tilgjengelig på engelsk. Jeg ønsker mer prioritering av hvilke fag som skal skal tilbys på engelsk og hvilke som ikke skal det. Dette for å kunne gi et bedre tilbud til både norske og utenlandske studenter.

Mer innflytelse til referansegruppene
Jeg ønsker å fortsette det gode arbeidet de sittende studentrepresentantene har gjort for å sikre at de tilbakemeldingene referansegruppene gir ikke blir glemt straks studentene har avlagt eksamen. Jeg vil også arbeide for å fortsette utviklingen av For Vei, et prosjekt som tilbyr forebyggende veiledning til førsteårsstudenter. Dette ser jeg på som et viktig virkemiddel for å forhinde at nye studenter faller fra.

Sikre videre støtte til Studentersamfundet
Studentersamfundet har i hundre år vært uløselig knyttet til NTNU og det runde røde huset har vært en viktig boltreplass for byens studenter. For å møte vedlikeholdskravene til bygningen har NTNU gitt en årlig støtte til Studentersamfundet. Denne avtalen gikk ut i 2007 og har vært gjennomført ad hoc siden. Til høsten skal denne avtalen reforhandles og jeg ønsker å bidra til en løsning som vil bevare studentenes storstue i hundre nye år.